Competition Results 2018

12-Mar-2018

 

Competition Results 2018
Reporting Results

1st. Mary Plunkett, Ballingeary Guild, South Tipperary

2nd. Josephine Whitmore, Castlebridge Guild, Wexford

3rd. Sheila McCarron Murray, Ballinode Guild, Monaghan

Comórtas Gael Linn

1st. Mairéad Mossie Whelan, Aughavas Auild, Leitrim

2nd. Rita Uí Shamhráin, Corlough Guild, Cavan

3rd. Kathleen Leahy, Mainistir na Féile Guild, Limerick.

 

Baumann Cup for Art

1st Kathleen Byrne, Garryhill Guild, Carlow

2nd Anne Howlett, Maudlins Guild, Wexford.

3rd Carol Davis, Crosserlough Guild, Cavan.

Interfederation Cup for Crafts- Redwork Embroidery Wall Hanging

1st, Carol Davis, Crosserlough Guild, Cavan Federation
2nd, Marguerite Cleary, Blackrock Guild, Dublin Federation
3rd, Olive Parke, Muff Guild, Donegal Federation.

 

Muriel Gahan Rose Bowl- Tea Cosy

1st, Mary White, Rathkeevin Guild, South Tipperary Federation
2nd, Mary Scanlon, Derryquay Guild, Kerry Federation
3rd, May Cheevers, Longford Town Guild, Longford Federation.

 

Contests Committee Award - 4 Coasters

1st, Ethal Patterson, Raphoe Guild, Donegal Federation
2nd, Mary Scanlon, Derryquay Guild, Kerry Federation
3rd, Kristina Riauke, Portlaoise guild, Laois Federation.

 

Breda McDonald Trophy

1st, Kristina Riauke, Portlaoise Guild, Laois Federation
2nd, Yvonne Gill, Bearna Guild, Galway Federation
3rd, Anne Downey, Clareen Guild, Offaly Federation.

Results of National ICA Table Quiz held in An Grianan on Sat. 7th April 2018

1st. Minaun Guild, Waterford.
2nd. Leighlinbridge Guild, Carlow Federation.
3rd. Blackrock Guild, Louth Federation.

Twenty three teams participated.

Baumann Shield for Music

1st. Portmarnock Guild, Dublin Federation
2nd. Tallaght Guild, Dublin Federation
3rd. Ashford Guild, Wicklow Federation

Eleanora Gibbon Shield for Music.

1st. Ashford Guild, Wicklow Federation
2nd. Ballybrack Guild, Dublin Federation
3rd. Portmarnock Guild, Dublin Federation

Half Set for Patsy Lawlor Trophy.

1st. Dunderry Guild, Meath Federation
2nd. Dunderry, Summerhill and Kilbride

Inter Federation Cup for Art - Photography

Title: Colour - 'Fun in the Sun'

1st Susanna Braswell, Wicklow Town Guild, Wicklow Federation
2nd Marian Cantwell, Tramore Guild, Waterford Federation
3rd. Diana Dungan, Horace Plunkett Guild, Meath Federation.

Title: Black and White - 'A person at work'

1st. Mary Finlay, Wicklow Town Guild, Wicklow Federation
2nd. Betty Kelly, Bree Guild, Wexford Federation
3rd. Susanna Braswell, Wicklow Town Guild, Wicklow Federation.

Overall and winner of Interfederation Cup for Art-Photography is Susanna Braswell.
Contest Committee Award.
1st. Ethel Patterson, Raphoe Guild, Donegal Federation
2nd. Mary Scanlon, Derryquay Guild, Kerry Federation
3rd. Kristina Riauke, Portlaoise Guild, Laois Federation.

Results of the first two National Competitions for 2018

Results of Battenburg cake  competition sponsored by Gempack.

1st. Lillie Byrne, Horace Plunkett Guild, Meath Federation.

2nd. Patricia Lavelle, Castlebar Guild, Mayo Federation.

3rd. Roma Hennessy, Delgany Guild, Wicklow Federation.

 

Results of Creative Writing Competition sponsored by Competitions Committee

1st. Mairead Moriarty, Mainistir na Feile Guild, Limerick Federation.

2nd. Margot Hennessy ,Ballyloughan Guild, Carlow Federation.

3rd. Adrienne Barlow-Small, Rathkeevin Guild, South Tipperary Federation.

4th. Monica Hall, Blanchardstown Guild, Dublin Federation.

5th. Maureen Murphy, Delgany Guild, Wicklow Federation.

6th. Nicola Lindsay, Duncannon Guild, Wexford.

Become a Member

Irish Countrywomen's Association, 58 Merrion Road, Dublin 4,Tel: 01 668 0002 Fax: 01 660 9423 Email: office@ica.ie
Designed by Language and Fusio